Тема: Хто вони - джентльмени
долі? Система образів роману
Стівенсона «Острів скарбів» (Сільвер та ін.)
Мета: розвивати уміння
визначати місце персонажів у системі
образів роману;
формувати навички характеристики
образів твору, давати оцінку людським якостям героїв з огляду на їхні вчинки, з’ясовувати авторське
ставлення до них;
розвивати
фантазію, творче сприйняття;
виховувати
інтерес до пригодницької літератури
Хід уроку
І.Організаційний
момент
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності
Яке
значення має слово пірат ?
Прізвища яких відомих піратів можете назвати?
Які ще твори на піратську
тематику ви читали?
Чому
ця тема є актуальною для читачів і письменників, кіномитців?
Пригоди піратів добре відомі у всьому світі, вони описані багатьма
письменниками. Ними захоплювались, їх наслідували. Найкраще і найдостовірніше пригоди
морських розбійників, їх психологічні портрети описав Роберт Льюїс Стівенсон –
шотландський письменник і журналіст. Хто
ж вони - злочинці чи шукачі пригод ? Робота на уроці приведе нас до
відповіді.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV.Робота над темою уроку
ІV.Робота над темою уроку
Розгадати
кросворд (усі слова по
горизонталі), отримати слово-пароль (по вертикалі)
Визначити відповіді.
Взявши з кожного слова-відповіді вказану літеру, отримати слово-пароль
На які дві категорії можна поділити піратів, зображених в романі? (ті, що тільки згадуються в страшних оповідях та реально діючі).
Героями роману є не пірати буремного розбійного періоду, а залишки піратства: грабіжники-мародери, які самостійно здобути скарби в бою не можуть, але ще мають сили виривати з рук одне одного надбання відчайдушних піратів минулого.
Актуалізація опорних знань. Літературний диктант «Хто – про кого»
«Мертві не кусаються», - любив говорити він. Безжалісна в нього була рука» (Сільвер про Біллі Бонса);
«Він жебрачив, крав, перерізав горлянки і все-таки не міг прохарчуватися як слід» (Сільвер про старого П’ю);
«Він старий моряк, тримає корчму, знає всіх моряків у Брістолі» (Трілоні про Сільвера);
«Обережний і завбачливий чоловік», «…він веде гру на два фронти», «Сидів позаду всіх, далі від світла вогню, але їв з апетитом, весело реготав разом з усіма і швидко схоплювався з місця, коли щось треба було подати» (Джім про Сільвера) ;
«…помирав він кепсько. То лаявся, то вимагав рому, ревів свою улюблену пісню: «П'ятнадцять хлопців на скрині мерця» (пірат про Флінта).
Взаємоперевірка літературного диктанту
Характеристика образу Джона Сільвера
Чи є серед піратів герої, яким симпатизує автор? Які художні засоби використовує для цього?
Чим відрізняється Джон Сільвер від морських розбійників? Чому автор залишає його живим в кінці твору?
Використовуючи цитатний матеріал, охарактеризуйте Сільвера:
«А з чого я почав? Був простим матросом» ;
«Мене обдурити не дуже легко. Той, хто спробує підставити мені ніжку недовго житиме на одному світі зі старим Джоном»;
«Мене боявся сам Флінт! Боявся мене і пишався мною…»;
«коли я був квартирмейстером, старі пірати Флінта слухались мене, мов ягнята»;
«Я бував у бувальцях на морі і дечого навчився»;
«Треба вміти чекати і діяти, коли наспіє час»;
«Ви обрали мене капітаном, тому що я на цілу милю розумніший за вас усіх»;
«Я був у відчаї, що так безглуздо програв цю гру і можу попасти на шибеницю»;
«Я знаю правила гри і розумію, що я програв»
Чи є в піратів шанс змінитися? Яку думку стверджує Стівенсон в романі?
Яку роль в її розкритті відіграє образ Бена Ганна?
Пірати – це злочинці чи шукачі пригод?
Чи існують пірати сьогодні?
V.Рефлексія.
Робота в мікрогрупах
Створення збірного образу пірата
1.Пірат – морський грабіжник, розбійник.
2.У пірата немає домівки, він живе одним днем.
3. Скарб, здобутий кров
’ю, ховає в надійному місці.
4.Рідко доживає до старості.
5.Лише одиниці скористалися своїм скарбом
Презентація результатів роботи у мікрогрупах
VІ.Домашнє завдання.
Скласти сенкан до слова «пірати»
Пірати.
Жорстокі, зухвалі.
Вбивають, грабують, ризикують.
Живуть одним днем
Джентельмени долі.
VІІ.Підсумок уроку. Оцінка діяльності учнів
На які дві категорії можна поділити піратів, зображених в романі? (ті, що тільки згадуються в страшних оповідях та реально діючі).
Героями роману є не пірати буремного розбійного періоду, а залишки піратства: грабіжники-мародери, які самостійно здобути скарби в бою не можуть, але ще мають сили виривати з рук одне одного надбання відчайдушних піратів минулого.
Актуалізація опорних знань. Літературний диктант «Хто – про кого»
«Мертві не кусаються», - любив говорити він. Безжалісна в нього була рука» (Сільвер про Біллі Бонса);
«Він жебрачив, крав, перерізав горлянки і все-таки не міг прохарчуватися як слід» (Сільвер про старого П’ю);
«Він старий моряк, тримає корчму, знає всіх моряків у Брістолі» (Трілоні про Сільвера);
«Обережний і завбачливий чоловік», «…він веде гру на два фронти», «Сидів позаду всіх, далі від світла вогню, але їв з апетитом, весело реготав разом з усіма і швидко схоплювався з місця, коли щось треба було подати» (Джім про Сільвера) ;
«…помирав він кепсько. То лаявся, то вимагав рому, ревів свою улюблену пісню: «П'ятнадцять хлопців на скрині мерця» (пірат про Флінта).
Взаємоперевірка літературного диктанту
Характеристика образу Джона Сільвера
Чи є серед піратів герої, яким симпатизує автор? Які художні засоби використовує для цього?
Чим відрізняється Джон Сільвер від морських розбійників? Чому автор залишає його живим в кінці твору?
Використовуючи цитатний матеріал, охарактеризуйте Сільвера:
«А з чого я почав? Був простим матросом» ;
«Мене обдурити не дуже легко. Той, хто спробує підставити мені ніжку недовго житиме на одному світі зі старим Джоном»;
«Мене боявся сам Флінт! Боявся мене і пишався мною…»;
«коли я був квартирмейстером, старі пірати Флінта слухались мене, мов ягнята»;
«Я бував у бувальцях на морі і дечого навчився»;
«Треба вміти чекати і діяти, коли наспіє час»;
«Ви обрали мене капітаном, тому що я на цілу милю розумніший за вас усіх»;
«Я був у відчаї, що так безглуздо програв цю гру і можу попасти на шибеницю»;
«Я знаю правила гри і розумію, що я програв»
Чи є в піратів шанс змінитися? Яку думку стверджує Стівенсон в романі?
Яку роль в її розкритті відіграє образ Бена Ганна?
Пірати – це злочинці чи шукачі пригод?
Чи існують пірати сьогодні?
V.Рефлексія.
Робота в мікрогрупах
Створення збірного образу пірата
1.Пірат – морський грабіжник, розбійник.
2.У пірата немає домівки, він живе одним днем.
3. Скарб, здобутий кров
’ю, ховає в надійному місці.
4.Рідко доживає до старості.
5.Лише одиниці скористалися своїм скарбом
Презентація результатів роботи у мікрогрупах
VІ.Домашнє завдання.
Скласти сенкан до слова «пірати»
Пірати.
Жорстокі, зухвалі.
Вбивають, грабують, ризикують.
Живуть одним днем
Джентельмени долі.
VІІ.Підсумок уроку. Оцінка діяльності учнів
Немає коментарів:
Дописати коментар