понеділок, 18 січня 2016 р.

Урок за твором Ш.Бодлера «Альбатрос»

Тема:  Традиції та новаторство розв’язання проблеми «поет і натовп» у поезії Ш.Бодлера «Альбатрос»
 Здатність розуміти великого поета - означає 
майже дорівнятися до його таланту.
Генрі Лонгфелло 
Мета:  дослідити разом з  учнями  традиційні та новаторські підходи до вирішення проблеми  «поета і натовпу» у поезії Ш. Бодлера;
вчити учнів застосовувати елементи аналізу і сприйняття  поетичних творів; розвивати уміння висловлювати судження про своєрідність вирішення проблеми «поет і натовп» в поезії «Альбатрос»; 
розвивати творчі здібності;
сприяти вихованню інтересу  до поезії, естетичних смаків на прикладі поезії Ш.Бодлера «Альбатрос» 
Тип уроку: урок-дослідження
Обладнання: відеоролик  «Політ альбатроса».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності 
Яких людей не розуміють у суспільстві?
Чи належать до цієї категорії митці?  Чому?
Виразне читання учителем епіграфа до уроку
Бесіда 
Що означає вислів «великий поет»?
Як ви розумієте зміст висловлювання Генрі Лонгфелло?
Чи важко бути поетом сьогодні? 
                                                  
Проблема «поет і суспільство» існувала відтоді, як з’явилися у світі поети. Кожен із митців, так чи інакше, намагався розв’язати її для себе. Не винятком був і Шарль Бодлер. Але поряд із традиційним баченням поет вніс і своє, новаторське. Про це – на уроці.
ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку 
ІV. Актуалізація опорних знань
Робота над поняттями «традиція», «новаторство», «романтизм», «модернізм»
V.Формування умінь та навичок
1.Виразне читання поезії «Альбатрос»  учителем
2.Словникова робота ( альбатрос) 
3.Обмін враженнями від прочитаного
4.Виразне читання поезії «Альбатрос» учнями
5. Аналітико-інтерпретаційна робота,  дослідження  тексту
-Які думки, почуття викликав вірш? Над якими питаннями змусив замислитися?
- Якою є тема вірша?
 – Чи є   дана тема актуальною сьогодні?
–Чому  митець порівнює  поета саме з альбатросом?
– Знайдіть опис альбатроса у небі та на палубі. Порівняйте їх.
–Що символізують ці образи?  (птиця в небі втілює безмежну владу художника у створюваному ним світі; птиця на палубі – безпорадність, безпомічність митця у натовпі).
– Символом чого є небо?(символ творчої свободи митця).
– Як зображено в поезії  крила альбатроса?  Символом чого вони є? ( великі, могутні; хист поета, креативність,  потужність поетичного дару). 
- Що уособлює собою політ альбатроса? (нестримний порив  уяви та фантазії).
-  Які художні світи протиставлені  у поезії?(свій  – чужий)  Охарактеризуйте їх  (відкритий, безкінечний – замкнутий, бездуховний). 
–Яке символічне навантаження несуть образи матросів, моря?  (матроси - обивателі, натовп, суспільство; море - життя).
– Як визначає долю поета, а власне свою, Ш.Бодлер,чи можна це збагнути на прикладі одного вірша ? 
–Який художній прийом використовує автор у поезії? (антитеза).
– Що є традиційним, а що новаторським у вирішенні проблеми «поета і натовпу» в даній поезії? 
6.Результат дослідження
Традиційне
Новаторське
Протиставлення світу духовного і матеріального.
Принцип контрастів в зображенні  відносин між поетом і натовпом.
Художній паралелізм.
Тема трагічної долі художника в бездуховному суспільстві.
Замкнутість бездуховного матеріального світу.
Безкінечність, відкритість світу ідей, мистецтва.
Конфлікт поета з дійсністю («байронічний конфлікт»
Створення художніх світів за допомогою кольорів і відтінків.
Живописність зображення.
Чітке визначення місця образів в хронотопі тексту (альбатрос – в небі, матроси – на нестійкій палубі корабля.
Утвердження місії поета як володаря вищої сфери духу (на початку 20ст.поети-модерністи були проголошені «володарями дум і душ» сучасників).
Символізація тексту
Перехід символів в настрій, настрою – в думку, думки – в почуття.
Утвердження ідеї безсмертя мистецтва і художника у ньому.
Елітарність, обраність художника.
Субєктивне бачення і зображення проблеми «поет і натовп»
Ізольованість особистості в реальному світі, її самотність
6.Перегляд відеоролика  «Політ альбатроса», на фоні якого виразне читання поезії «Альбатрос»  французькою мовою.

VІ.Закріплення набутих знань, умінь 
1. Скласти сенкан  за поезією Ш.Бодлера «Альбатрос»
(Поет. 
Всевладний,безпорадний. 
Страждає, конфліктує, протистоїть. 
Завжди незрозумілий для натовпу.
Чужинець.
VІІ.Домашнє завдання. Виразно читати, аналізувати поезію «Альбатрос»
Написати есе «У чому полягає високе призначення мистецтва?»  за поезією Ш.Бодлера  «Альбатрос»
(служити небесним (божественним) ідеалам, нести дух свободи, світло Краси)
VІІІ.Підсумок уроку
Життя поета схоже на життя метеорита: чим більша сила таланту і чим у щільніші шари суспільної атмосфери він вривається, тим більшого опору і тертя зазнає. І тим яскравішим залишається його слід. Але й тим скоріше він згорає…

Мікрофон       
Поезія Ш.Бодлера вразила мене…

Немає коментарів:

Дописати коментар